Çekim Teknikleri 1: Moda Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Merhaba, bu akşamki yazımda moda fotoğrafı nasıl çekilir , nelere dikkat edilmelidir, önemli noktaları nelerdir biraz bunlardan bahsedeceğim. Moda fotoğrafı ipuçlarına başlayalım.

1. Modeli Yönlendirin
Moda fotoğrafı modelin yeteneği ve fotoğrafçının yeteneği arasında dengede duran bir fotoğrafçılık dalıdır. Ancak yaratıcılık ve yönetmenlik fotoğrafçıdadır. Bu yüzden moda fotoğrafı çekerken;
Aklınızdaki fikri modele iyi anlatın.
Onu yönlendirin.
Model karşısında asla ve asla agresiflik, moral bozukluğu veya stres yaratacak hareketler yapmayın.
Modelin moralinin yüksek ve kendini rahat hissettiğinden emin olun. Çünkü siz ne kadar yaratıcı olursanız olun model iyi hissetmez ve iyi poz veremez. Bu da aklınızdaki işi yapmanıza engel olur. Bu yüzden önceden fikri kafanızda kurun ve sakin bir şekilde modele anlatın ki kendini ayarlayabilsin.
2. Kıyafeti Ön Plana Çıkarın
Moda fotoğrafı kıyafetler ve güzellikle alakalıdır. Bu yüzden arka planı, modeli, giysileri, diğer objeleri beraber kurgulayın. Elementleri, kıyafeti ön plana çıkarması için kurgulayın. Örneğin kıyafet çekimi yaparken kıyafeti ön plana çıkarmak için makyaj ve saçı kıyafete uygun bir biçimde yapmak gerekir.
3. Dergilerden İlham Alın
Poz vermek ve verdirmek beceri isteyen bir iş olduğundan profesyonellerin işlerini örnek almak çok faydalı olabilir. Moda dergilerindeki pozlara bakın ve benzeri pozları çalışmalarınızda kullanın.
4. Stüdyo Kullanmaya Çalışın
Stüdyo ortamı moda fotoğrafı için en ideal ortamdır. Işık, sıcaklık, rüzgar gibi ortam şartları kontrol altındadır. Bu da işleri kolaylaştırır.
5. Ev Stüdyosu Yapın
Profesyonel bir stüdyo kiralamak için ekonominiz uygun değilse, evde stüdyo şartları yaratmak daha uygun bir çözüm olabilir. Evinizin bol ışık alan bir odasında pencereye yakın bir yerde tüm eşyaları dışarı çıkarın. İnce tül perdenizi çekin ve ışığı biraz daha kırın. Oda boyutlarında soft box’ınız hazır.
6. Işığı Yumuşatın
Eğer karanlık ortamda veya ters ışıkta fotoğraf çekiyorsanız ve elinizdeki tek şey harici flaşsa, direkt olarak modele doğrultarak fotoğraf çekmeyin. Duvardan, tavandan veya yakınlarda ne varsa oradan yansıtarak çekerseniz gölgeleriniz yumuşar ve daha sakin bir hava verir. Burada da istenmeyen gölgelerin oluşumuna dikkat edin.
7. Ayna Kullanın
Bunu bir kural olarak değil de bir fikir önerisi olarak kullanmanızda fayda var. Moda fotoğrafında her türlü yardımcı eşya kompozisyonu ve anlatılmak istenen hikayeyi güçlendirdiği için işe yarar şeylerdir. Ayna da hikayeyi oldukça güçlendiren elementlerden biri. Bunun yanı sıra ayna, aynı karede modeli hem önden hem de arkadan görmenizi sağlayacağından çok kullanışlı bir araç olabilir.
8. Mekan, mekan, mekan
Evet mekan moda fotoğrafında çooook büyük bir öneme sahip. Kıyafeti, saçı, makyajı her şeyi yansıtan şey aslında mekanın doğruluğu. Örneğin kışkırtıcı, taviz vermeyen tasarımlar için şehir içinde yıkık binalar, hurdalık vs. hikayenin iletilmesinde çok büyük rol oyyor.
9. Sabit Durmayın
Fotoğraf çekerken sabit bir noktada uzun süre durmayın. Sürekli hareket etmeniz, yukarı-aşağı, sağa-sola yapacağınız hareketler yeni bakış açıları demek. Yeni bakış açıları mükemmel fotoğraflara giden yollar demek.
10. Ekibinizi Kurun
Ekip diyince hemen profesyonelliğe veya paraya yormayın. Moda fotoğrafçılığı tek başınıza da altından kalkabileceğiniz bir iş. Ama arkadaşlarınızdan yardım isteyerek yaptığınızda hem daha güzel sonuçlar elde edebilirsiniz hem de müşterilerinize daha profesyonel bir görüntü verirsiniz.
Kısaca moda fotoğrafı nasıl çekilir konusunda size ipuçları vermeye çalıştım, umarım faydalı olmuştur.

One thought on “Çekim Teknikleri 1: Moda Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir